Iz muzejskega arhiva: Fotografija kemijskega laboratorija šoštanjske usnjarne

Kemijski laboratorij šoštanjske usnjarne

V začetku 30-ih let 20. stoletja so v šoštanjski usnjarni v skladu z modernizacijo in uvajanjem novih tehnologij proizvodnje usnja osnovali kemijski laboratorij. V laboratoriju so sami mešali anilinske barve, kar je bilo redko za tisti čas. Laboratorij je služil tudi za pripravo lastnih strojil, kar je bilo v tistem času ceneje, kot če bi jih kupovali od dobaviteljev. Prav tako so kuhali vosek za usnje namenjeno čevljarski industriji, izdelovali marsejsko milo za usnje za oddelek vegetabila. Sestavljali so razne kataloge barv usnja, ki so jih potem uporabljali za prodajo usnja. Laboranti so skoraj vsakodnevno jemali vzorce in izvajali kontrolo usnja po vseh oddelkih tovarne in tudi iz reke Pake, saj je bil velik problem šoštanjske usnjarne onesnaženje okolja.

✒️ Jernej Hozjan, kustos v Muzeju usnjarstva na Slovenskem

📷 Arhiv Muzeja usnjarstva na Slovenskem