Iz depoja Muzeja Velenje: igrača perkmandeljc

Danes si kar težko predstavljamo, kako malo tovarniško narejenih otroških igrač je bilo na voljo še dobrega pol stoletja nazaj in kako težko dostopne so bile za večino družin. So bili pa otroci in njihovi starši toliko bolj ustvarjalni!

Akcesijska številka MV 94/08: IGRAČA PERKMANDELJC

Otroško igračo perkmandeljc (tudi bergmandlc; navihani škrat, ki prebiva v premogovniških rovih) so iz odpadnega materiala naredili zaposleni v delavnicah velenjskega premogovnika, kjer je bil oče gospe, ki je igračo podarila Muzeju Velenje, med letoma 1946 in 1949 zaposlen kot preglednik električne napeljave. Igrača je bila narejena leta 1946 ali 1947. Je iz pločevine, protiutež pa iz svinca. Igračo se postavi v težišče, kar povzroči, da se jamski škrat ziblje.