Iz depoja Muzeja Velenje: revija Naturist

Moderno naturistično gibanje se je konec 19. stoletja v Veliki Britaniji pojavilo kot odgovor na nezdrav odnos do golote in telesa v viktorijanski dobi. Njegov začetek so predstavljale publikacije o koristnih učinkih golega kopanja in sončenja. Med obema vojnama se je gibanje razširilo tudi v Francijo, Združene države Amerike, skandinavske dežele in Nemčijo. V času nacizma je bil naturizem prepovedan, po 2. svetovni vojni pa je doživel ponovni razcvet, predvsem v Nemčiji in Franciji, kjer je bila leta 1953 ustanovljena mednarodna naturistična organizacija (INF).
Za začetnika naturizma v Sloveniji štejemo Arnolda Riklija, ki je leta 1855 na Bledu priporočal in izvajal zdravljenje z zračnimi in vodnimi kopelmi ter golo sončenje in sprehajanje. Zveza društev naturistov Slovenije je bila ustanovljena leta 1977.

Akcesijska številka MV 788/15: REVIJA NATURIST

V Muzeju Velenje hranimo izvod revije Naturist iz leta 1951.