120 let od rojstva češkega akademskega kiparja in raziskovalca Františka Foita

Novembra letos mineva 120 let od rojstva češkega akademskega kiparja in raziskovalca Františka Foita, ki je Muzeju Velenje pred skoraj petdesetimi leti podaril predmete, ki jih je zbral in ustvaril v petindvajsetih letih bivanja v Afriki.
V zbirki so na ogled zanimivi umetniški in uporabni izdelki prebivalcev črne celine, med katerimi so najosupljivejše afriške maske in lutkovno gledališče iz pragozdnega področja reke Ituri. Predstavljena so tudi nekatera dela Františka Foita in njegovi osebni predmeti, ki jih je uporabljal pri svojem raziskovalnem delu.
Afriška zbirka Muzeja Velenje je edinstvena v slovenskem prostoru. Na Velenjskem gradu so jo na ogled prvič postavili leta 1973, leta 2018 pa so jo sodelavci Muzeja Velenje prenovili.
Ob obletnici Foitovega rojstva smo pripravili kratek video prispevek, v katerem vas po stalni razstavi Afrika na Velenjskem gradu popelje kustosinja etnologinja Muzeja Velenje Tanja Verboten.
Video zapis je pripravila sodelavka Muzeja Velenje Pina Špegel.