• Iz depoja Muzeja Velenje

Iz depoja Muzeja Velenje

Nekateri muzejski predmeti se na prvi pogled zdijo zelo preprosti, a njihove zgodbe povedo ogromno o času, ko so bili v uporabi. Nekoč, ko še nismo živeli v izobilju, kot ga imamo danes, je tudi steklenica za mleko in njena vsebina imela veliko vrednost. Steklena embalaža je zopet moderna, zgodba, ki nam jo je zaupala izročiteljica tokratnega predmeta iz našega depoja, pa je nadvse zanimiva.

STEKLENICA ZA MLEKO, MV 116/17

“Steklenice za mleko so bile embalaža, v katerih smo včasih prejemali mleko. Mlekarna, ki se je oskrbovala z Gorice, kjer so imeli pašnike, krave in teleta, vse to sem večkrat videla, je bila v zgradbi pod Herberstainom. Razvažali so jih s triciklom, ki ga je vozil Tine, ki je bil sošolec od naše mame. Ko je peljal navzdol po Jenkovi, ki je bila tlakovana, so poskakovale vse steklenice in se je daleč slišalo. Mleko smo dobivali po naročilu, ker ga je bilo malo. Posebej otroci smo komaj čakali na novo mleko, saj je prejšnjega dobil ate za belo kavo, v kateri je bilo več knajpa kot pa mleka, za večerjo ali pa za zajtrk. Steklenice so imele pokrov iz nekakšne alu folije rumene barve. Med vožnjo je prelivanje mleka imelo učinek dejže, zato se je nabrala smetana. Kdor je bil prvi, je imel možnost polizati pokrov, seveda na notranji strani. Razvažalec je mleko odložil na police na oknu, ki so bili v resnici okvirji in niso bili namenjeni za mleko. Vedelo se je, kje ima kdo mesto, saj niso vsi dobivali mleka pa ni bilo nikoli nič narobe, ga nihče ni ukradel. Kasneje so v teh steklenicah prodajali mleko v trgovini. Vnaprej so se kupili boni, z datumom in z določeno količino. Več ga ni bilo mogoče kupiti, ker je pošlo.”