• Iz depoja Muzeja Velenje

Iz depoja Muzeja Velenje

Po drugi svetovni vojni je v vasi Gorenje pri Šmartnem ob Paki delovala Špehova kovačija, ki se je po nacionalizaciji leta 1950 preimenovala v Okrajno kovinsko podjetje Gorenje. Podjetje je takrat zaposlovalo deset ljudi, a se je hitro razvijalo in raslo. Deset let kasneje se je preselilo v prav tako hitro razvijajoče se in rastoče Velenje ter se preimenovalo v »Gorenje, Tovarna gospodinjske opreme Velenje«. Tako letos v Gorenju in Velenju zaznamujemo kar dve okrogli obletnici: 70. obletnico ustanovitve podjetja Gorenje in 60. obletnico njegove selitve v Velenje.

Akcesijska številka MV 423/12: STENSKA URA GORENJE

Gorenje je v sedemdesetih letih 20. stoletja začelo razvijati filozofijo široke ponudbe »vse za dom«. Poleg bele tehnike in drugih večjih aparatov so tako začeli izdelovati tudi male gospodinjske aparate, kuhinjsko pohištvo, keramične ploščice, zabavno elektroniko ter manjše predmete za dom. Med slednje sodi tudi stenska ura, ki jo hranimo v depoju Muzeja Velenje.