Goreti Gorenje
- Velenjski grad
- 14. decembra 2023 - 1. avgusta 2024
V kletnem prostoru Velenjskega gradu je na ogled nova občasna razstava Goreti Gorenje, ki je posvečena Ivanu Atelšku, gospodarstveniku in dolgoletnemu direktorju Gorenja. Kot »oče Gorenja« Ivan Atelšek velja za enega največjih slovenskih gospodarstvenikov in vizionarjev v povojni zgodovini Slovenije. Avtor razstave je Vinko Mihelak, muzejski svetovalec.
Začetki Gorenja po besedah Ivana Atelška: »Ko sem prišel v Gorenje, nas je bilo enajst. Enajst delavcev, ki naj bi delali samo še do božiča, ker se je ‘spufalo’. Jaz sem potem zagrabil, ker sem videl, da kmetijstvo ima podporo, da dobiš subvencije pa tako naprej. Potem sem pa … Potem smo pa delali normalno, ampak v tisti kovačnici zdaj dosti nisi mogel narediti. Mašine … A smo se trudili. Delali smo mlatilnice, sadne mline, različne stvari, pripomočke. Vsega hudiča smo delali, tudi te ‘ribežle’ za pranje perila. Že takrat smo to delali, prvi ročni pralni stroj. Kot da bi vedel in nalašč to delal, da je bil tak začetek. Potem smo delali razne pripomočke za kurjenje. Zraven smo še prodajali orodja, pluge in podobno kovinske industrije Vitanje. Potem smo imeli eksploatacijo barv, naravnih barv, potem smo pa še bentonite začeli, ki so pa uporabni v medicini, v farmaciji in še kje. Potem smo pa še, ker je bil iskan, apnenec ‘šibali’. Mi smo nalagali tudi po ene deset, petnajst vagonov na dan. In imeli smo traktor, še tak, da se je kuril z bukovimi drvmi. ‘Buldog’ smo mu rekli. Moral si ga eno ali dve uri prej kuriti, da si ga lahko vžgal, a vlekel je kot hudič, po tri prikolice naloženega kamna je zadaj vlekel. Kamen smo pa nalagali z rokami, še sam sem ga nalagal. Ko so vagoni prišli, deset vagonov ali kakorkoli, je bilo pač treba naložiti in smo nalagali od jutra do večera. Eno veselje je bilo, ljudje so si zaupali, videli smo napredek. In nikoli nismo imeli izgube. Rekli smo, gremo, imamo razvoj in eno stabilnost, bomo sami ustvarili.«
Andželina Jukić
Mastodonti
V prostorih nekdanje konjušnice je predstavljena prazgodovinska najdba ostankov dveh vrst mastodontov, prednikov današnjega slona, ki so jih leta 1964 leta našli v Škalah pri Velenju.
Majda Kurnik 1920–1967
Zbirka predstavlja umetnico Majdo Kurnik, prvo akademsko slikarko iz Šaleške doline.
Afrika
Zbirko sestavljajo predmeti, ki jih je v petindvajsetih letih bivanja v Afriki zbral in Velenju poklonil češki akademski kipar František Foit.
Umetniška zbirka Galerije Velenje/20. in 21. stoletje
Umetniška zbirka Galerije Velenje/20. in 21. stoletje predstavlja izbor slik in skulptur iz 20. in 21. stoletja. Zajema dela sodobnega slovenskega slikarstva in kiparstva in je postavljena v štirih zaporednih prostorih.
Med romaniko in barokom
Razstava predstavlja prostor Šaleške doline od prvih pisnih omemb doline v 12. stoletju do konca 17. stoletja, ko v dolini začenja izzvenevati srednjeveška družba.
Šaleška dolina 1941-1945
Razstava predstavlja obdobje druge svetovne vojne v Šaleški dolini. Rdeča nit razstave je partizanski pesnik Karel Destovnik – Kajuh, poleg njega sta posebej prikazana še narodna heroja Dušan Mravljak – Mrož in Miha Pintar – Toledo. Povezovalni element razstave je češnjev cvet vzet iz Kajuhove pesmi, ki simbolizira in nakazuje protivojno misel in sporočilnost razstave.
Grajska kapela
Od 17. stoletja domuje grajska kapela v severozahodnem obrambnem stolpu. Pripoveduje o življenju nekdanjih prebivalcev gradu in o cerkvi sv. Jurija v Škalah, ki je bila zaradi izkopavanja premoga ter posledičnega ugrezanja površja leta 1957.
Mesto, ki so mu rekli čudež
Na fotografijah je spremljano nastajanje sodobnega mesta Velenja. Zbirka zajema čas od 1945 do 1960, ko je Velenje začelo dobivati novo podobo.
Fran Korun Koželjski
Stalna razstava je posvečena skladatelju in glasbeniku Franu Korunu Koželjskemu. V spominski sobi, posvečeni tej, tako za našo dolino, kot tudi za celoten slovenski prostor, izredno pomembni osebnosti, je razstavljeno pohištvo in instrumenti, ki so bili v rabi Frana Koruna Koželjskega.
Mojster fotografije Volbenk Pajk
Stalna razstava z naslovom Mojster fotografije Volbenk Pajk predstavlja fotografske predmete ter drugo tehnično opremo, ki jo je uporabljal velenjski fotograf Pajk v svojem ateljeju Foto Pajk in na terenu.
Stara trgovina
Trgovina sodi v obdobje okrog leta 1930. V njej je postavljeno originalno pohištvo dveh trgovin iz Šaleške doline.
Stara gostilna
V muzejski gostilni iz prve polovice 20. stoletja je postavljeno originalno gostilniško pohištvo z gostilniškim pultom, lesenim hladilnikom, omarami za kozarce in krožnike, gramofoni, glasbeno omaro iz 19. stoletja, stoli, klopmi in mizami. V prostoru ne manjkajo obvezni lesen pljuvalnik z žaganjem, pepelniki in steklen muholovec, stare tarok karte in igra »Marjanca«.
Stalna razstava kiparja Cirila Cesarja
Razstavljena dela akademskega kiparja (in oblikovalca) Cirila Cesarja rišejo razvojni lok kiparskega oblikovanja od klasičnega, formalno in vsebinsko neproblematičnega, akademskega realizma, prek oblikovno in čustveno potenciranih gigantskih teles talcev v ekspresivno razčlenjene, razčlovečene oblike cikla vojnih žrtev.