Poslednjič »Srečno!«? Rudarska dediščina: osebno.

Vabljeni na ogled občasne razstave Poslednjič »Srečno!«? Rudarska dediščina: osebno. Razstavo smo v muzeju pripravili ob letošnji 25. obletnici odprtja Muzeja premogovništva Slovenije ter  150. obletnici Premogovnika Velenje, ki ga bomo obeležili v letu 2025.
V aprilu leta 2025 bo minilo natanko 150 let od začetka industrijskega pridobivanja premoga v Šaleški dolini. Zdaj že skoraj davnega 11. aprila 1875 je namreč uspelo nemškemu podjetniku in raziskovalcu Franzu Magesu odkriti glavni lignitni sloj v Šaleški dolini. Le dobro desetletje kasneje je še en nemški podjetnik in prvi lastnik velenjskega premogovnika Daniel pl. Lapp pridobil v novem premogovniku prve tone šaleškega lignita. S tem se je začela v Šaleški dolini odvijati skoraj poldrugo stoletje dolga zgodba o šaleškem premogu, ki je popolnoma predrugačil tako samo Dolino kot njene prebivalce in usodno premaknil njen običajni razvojni tok. Premogovnik je odprl vrata industrializaciji in bliskovitemu razvoju Šaleške doline v enega pomembnejših slovenskih gospodarskih in družbenih središč.
Leta 1999 je bil na Jašku Škale, pogovorno v Šaleški dolini bolj znanem Starem jašku ali šahtu, odprt Muzej premogovništva Slovenije (MPS). Muzej je bil skupen projekt Premogovnika Velenje, Mestne občine Velenje in Kulturnega centra Ivana Napotnika, v okviru katerega je kot notranja organizacijska enota deloval tudi takratni Muzej Velenje. »Projekt MPS« je bil v osnovi idejni in strokovno-izvedbeni projekt Muzeja Velenje, ki je bil namreč vse od svoje ustanovitve pravzaprav tudi osrednja slovenska muzejska institucija zadolžena za zbiranje, proučevanje in prezentiranje premogovniške dediščine. Leta 1999 torej ni prišlo do ustanavljanja novega tehniškega muzeja, temveč je šlo zgolj za preselitev dela premogovniške dediščine iz Velenjskega gradu na Stari jašek, ki je predstavljala svojevrsten strokovni izziv in hkrati pomembno muzeološko nadgradnjo, temelječo na takrat že več kot štiri desetletja dolgi tradiciji skrbi za ohranjanje premogovniške dediščine Slovenije. Vsa ta leta Muzej Velenje še vedno tudi strokovno bdi nad delovanjem MPS.
V Muzeju Velenje smo se ob tej priložnosti odločili predstaviti del gradiva, povezanega z zgodovino rudarstva v širšem prostoru. Gradivo hranimo v muzeju, a le-to v veliki večini do sedaj še ni bilo razstavljeno. Razstavljeno gradivo povezuje dejstvo, da ni neposredno vezano na proizvodni proces pridobivanja premoga, temveč odstira drugačen, bolj oseben, intimen vpliv rudarstva na posameznika, družbo in prostor.
Avtor razstave je kustos Vinko Mihelak.
 
📷 Andželina Jukić
Accessibility
Call Now Button