Šaleška dolina 1941-1945
Razstava predstavlja obdobje druge svetovne vojne v Šaleški dolini. V času narodnoosvobodilnega boja Šaleška dolina ni bila na obrobju dogajanj. Njeni prebivalci so se aktivno vključili v osvobodilno gibanje. Okupator je kraje današnje mestne občine Velenje, občin Šoštanj in Šmartno ob Paki ves čas uvrščal med najbolj nemirne oziroma uporniške kraje v svojem celjskem okrožju in je na tem območju uveljavil številne ostre ukrepe proti narodnoosvobodilnemu gibanju.
Rdeča nit razstave je partizanski pesnik Karel Destovnik – Kajuh, poleg njega sta posebej prikazana še narodna heroja Dušan Mravljak – Mrož in Miha Pintar – Toledo. Povezovalni element razstave je češnjev cvet vzet iz Kajuhove pesmi, ki simbolizira in nakazuje protivojno misel in sporočilnost razstave.
Po napadu sil osi na Kraljevino Jugoslavijo 6. aprila leta 1941, je bila konec aprila v Ljubljani ustanovljena Protiimperialistična fronta, ki se je kasneje preimenovala v Osvobodilno fronto in je začela s številnimi odpori proti okupatorjem. Ustanovitev OF je omogočila nastanek raznih odporniških gibanj v okupiranih ozemljih po Sloveniji, med drugimi tudi v Šaleški dolini, v kateri je bila po 7. juliju 1941 ustanovljena Šaleška partizanska skupina. V tem času so bili člani te skupine tudi: Miha Pinter, Franc Soklič, Tone Ulrih in Jože Venišnik. Našteta četverica se je v prvi polovici septembra 1941 pridružila Pohorski četi, njihov odhod pa je pomenil tudi konec delovanja Šaleške partizanske skupine. Do takšnih združitev je prihajalo pogosto, saj so združene partizanske skupine in čete bile močnejše in njihove odporniške akcije so povzročile večjo škodo okupatorju. Na razvoj osvobodilnega boja v Šaleški dolini sta bila predvsem zelo pomembna prihod XIV. divizije in njena dejavnost na šaleškem območju.
Preden je na tla Šaleške doline stopila XIV. divizija je na osvobodilno gibanje vplivalo delovanje Pohorskega bataljona. V prvih dneh septembra 1942 je štab II. grupe odredov sklical štajerske partizanske enote na Dobrovlje, kjer je iz enot II. grupe odredov, ki so prišle iz Dolenjske in iz enot 1. Štajerskega bataljona ustanovil Pohorski, Savinjski, Moravški in Kozjanski bataljon. V Pohorski bataljon je bila vključena tudi Šaleška četa, ki je postala druga četa Pohorskega bataljona. S Šaleško četo se je priključilo Pohorskemu bataljonu sedem šaleških partizanov – med njimi tudi dr. Dušan Mravljak-Mrož. Pohorski bataljon se kot celota ni nikoli pojavil v Šaleški dolini, so pa zato bile patrulje Pohorskega bataljona večkrat na šaleškem območju, ki so izvedle nekaj akcij.
Okupacija slovenske Štajerske in vsi ukrepi okupatorja so bili naravnani tako, da niso dopuščali Slovencem nikakršnih možnosti preživetja. Kljub temu v Šaleški dolini, tako kot drugje na Spodnjem Štajerskem in Koroškem, ni bilo kolaboracije z okupatorjem v večjem obsegu oziroma vojaških formacij domačih sodelavcev okupatorja, velika večina slovenskega prebivalstva pa je sodelovala v odporu proti okupatorju. V osvobodilno gibanje se je vključila večina prebivalstva (največ od jeseni leta 1943 naprej), ne glede na svetovnonazorsko in politično usmeritev. V času največjega razmaha NOG je bila velika večina njegovih udeležencev kristjanov. Do sodelovanja rodoljubov vseh usmeritev je prišlo zaradi krutega nacističnega okupacijskega sistema.
V letih 1941 in 1942 so osvobodilnemu gibanju povzročila veliko izgub izdajstva. Tudi na šaleškem območju je delovalo kar precej ovaduhov oziroma zaupnikov gestapa. Gestapo je o sodelavcih NOG precej izvedel tudi zaradi izdajstev, ki so izvirala od drugod, med drugim iz Maribora. Da bi omejili izdajstva, so partizani usmrtili nekaj izdajalcev in pomembnejših okupatorjevih sodelavcev. Zaradi napačnih podatkov, ki so jih dobili partizani, in v nekaj primerih zaradi samovoljnih ravnanj posameznikov so bile nekatere usmrtitve neupravičene, nekatere pa nepotrebne.
V boju proti okupatorju je izgubilo življenje okoli 4 % prebivalstva Šaleške doline, če pa upoštevamo vse žrtve vojne, je ta odstotek še nekoliko višji. V času 2. svetovne vojne (od 6. 4. 1941 do 9. 5. 1945) je zaradi različnih oblik okupatorjevega nasilja v bojih proti okupatorju in v drugih vojaških operacijah izgubilo življenje okoli 700 ljudi s področja mestne občine Velenje, občine Šoštanj in občine Šmartno ob Paki, skupaj z žrtvami prisilne nemške mobilizacije pa je teh žrtev še precej več.
Mastodonti
V prostorih nekdanje konjušnice je predstavljena prazgodovinska najdba ostankov dveh vrst mastodontov, prednikov današnjega slona, ki so jih leta 1964 leta našli v Škalah pri Velenju.
Majda Kurnik 1920–1967
Zbirka predstavlja umetnico Majdo Kurnik, prvo akademsko slikarko iz Šaleške doline.
Afrika
Zbirko sestavljajo predmeti, ki jih je v petindvajsetih letih bivanja v Afriki zbral in Velenju poklonil češki akademski kipar František Foit.
Umetniška zbirka Galerije Velenje/20. in 21. stoletje
Umetniška zbirka Galerije Velenje/20. in 21. stoletje predstavlja izbor slik in skulptur iz 20. in 21. stoletja. Zajema dela sodobnega slovenskega slikarstva in kiparstva in je postavljena v štirih zaporednih prostorih.
Med romaniko in barokom
Razstava predstavlja prostor Šaleške doline od prvih pisnih omemb doline v 12. stoletju do konca 17. stoletja, ko v dolini začenja izzvenevati srednjeveška družba.
Šaleška dolina 1941-1945
Razstava predstavlja obdobje druge svetovne vojne v Šaleški dolini. Rdeča nit razstave je partizanski pesnik Karel Destovnik – Kajuh, poleg njega sta posebej prikazana še narodna heroja Dušan Mravljak – Mrož in Miha Pintar – Toledo. Povezovalni element razstave je češnjev cvet vzet iz Kajuhove pesmi, ki simbolizira in nakazuje protivojno misel in sporočilnost razstave.
Grajska kapela
Od 17. stoletja domuje grajska kapela v severozahodnem obrambnem stolpu. Pripoveduje o življenju nekdanjih prebivalcev gradu in o cerkvi sv. Jurija v Škalah, ki je bila zaradi izkopavanja premoga ter posledičnega ugrezanja površja leta 1957.
Mesto, ki so mu rekli čudež
Na fotografijah je spremljano nastajanje sodobnega mesta Velenja. Zbirka zajema čas od 1945 do 1960, ko je Velenje začelo dobivati novo podobo.
Fran Korun Koželjski
Stalna razstava je posvečena skladatelju in glasbeniku Franu Korunu Koželjskemu. V spominski sobi, posvečeni tej, tako za našo dolino, kot tudi za celoten slovenski prostor, izredno pomembni osebnosti, je razstavljeno pohištvo in instrumenti, ki so bili v rabi Frana Koruna Koželjskega.
Mojster fotografije Volbenk Pajk
Stalna razstava z naslovom Mojster fotografije Volbenk Pajk predstavlja fotografske predmete ter drugo tehnično opremo, ki jo je uporabljal velenjski fotograf Pajk v svojem ateljeju Foto Pajk in na terenu.
Stara trgovina
Trgovina sodi v obdobje okrog leta 1930. V njej je postavljeno originalno pohištvo dveh trgovin iz Šaleške doline.
Stara gostilna
V muzejski gostilni iz prve polovice 20. stoletja je postavljeno originalno gostilniško pohištvo z gostilniškim pultom, lesenim hladilnikom, omarami za kozarce in krožnike, gramofoni, glasbeno omaro iz 19. stoletja, stoli, klopmi in mizami. V prostoru ne manjkajo obvezni lesen pljuvalnik z žaganjem, pepelniki in steklen muholovec, stare tarok karte in igra »Marjanca«.
Stalna razstava kiparja Cirila Cesarja
Razstavljena dela akademskega kiparja (in oblikovalca) Cirila Cesarja rišejo razvojni lok kiparskega oblikovanja od klasičnega, formalno in vsebinsko neproblematičnega, akademskega realizma, prek oblikovno in čustveno potenciranih gigantskih teles talcev v ekspresivno razčlenjene, razčlovečene oblike cikla vojnih žrtev.